| Place Of Origin | Jiangsu,China |
|---|---|
| Material | 316L/X260/W6Mo5Cr4V2 Or Customized |
| Spare Parts Type | Spare Parts For Twin Screw Exruder |
| Application | Machinery Repair Shops,Food An Beverage Factory |
| Center Distance | 26mm |
| Place Of Origin | Jiangsu,China |
|---|---|
| Material | 316L/X260/W6Mo5Cr4V2 Or Customized |
| Spare Parts Type | Spare Parts For Twin Screw Exruder |
| Application | Machinery Repair Shops,Food An Beverage Factory |
| Center Distance | 26mm |
| Material | 38CrMoAlA,42CrMo,9Cr18MoV |
|---|---|
| Application Field | Household,Agriculture,Industry,Building,Auto Parts |
| Applied Polymers | PE,PA,PET,PVC,PC,ABS,PBT,PEEK,Teflon |
| Screw Treatment | Nitrided,Bimetallic,PTA,HOVF,Tool Steel,HSS,PM Steel |
| Reinforced Additives | Less Than 65% Glass Fibre |
| Material | Bimetallic Alloy |
|---|---|
| Screw Diameter | 20-220mm |
| Mould Clamping Force | 250-3200T |
| Nitrided Layer Depth | 0.5-0.8mm |
| Hard Chorme Plating | >=950 |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
|---|---|
| Engagement System | Full Intermeshing |
| Screw Channel Structure | Deep Screw |
| Diameter | 12-350mm |
| Screw Design | Parallel Twin Screw |
| Product Features | Wear Resistance, Corrosion Resistance |
|---|---|
| Temperature Resistance | Temperature Limit 600℃ |
| Alloy Layer Thickness | ≧1.8mm |
| Alloy Layer Hardness | HRC≥57 |
| Advantage | Elliptic Flat Angle Process |
| Product Features | Wear Resistance, Corrosion Resistance |
|---|---|
| Temperature Resistance | Temperature Limit 600℃ |
| Alloy Layer Thickness | ≧1.8mm |
| Alloy Layer Hardness | HRC≥57 |
| Advantage | Elliptic Flat Angle Process |
| Product Name | Screw Liner |
|---|---|
| Temperature Resistance | Temperature Limit 600℃ |
| Alloy Layer Thickness | ≧1.8mm |
| Alloy Layer Hardness | HRC≥57 |
| Advantage | Elliptic Flat Angle Process |
| Product Features | Wear Resistance, Corrosion Resistance, Customized Type |
|---|---|
| Temperature Resistance | Temperature Limit 600℃ |
| Alloy Layer Thickness | ≧1.8mm |
| Alloy Layer Hardness | HRC≥57 |
| Advantage | Elliptic Flat Angle Process |
| Place Of Origin | Jiangsu,China |
|---|---|
| Material | 316L/X260/W6Mo5Cr4V2 Or Customized |
| Spare Parts Type | Spare Parts For Twin Screw Exruder |
| Application | Machinery Repair Shops,Food An Beverage Factory |
| Center Distance | 26mm |