| Material | 38CrMoAlA,42CrMo,9Cr18MoV |
|---|---|
| Application Field | Household,Agriculture,Industry,Building,Auto Parts |
| Applied Polymers | PE,PA,PET,PVC,PC,ABS,PBT,PEEK,Teflon |
| Screw Treatment | Nitrided,Bimetallic,PTA,HOVF,Tool Steel,HSS,PM Steel |
| Reinforced Additives | Less Than 65% Glass Fibre |
| Processing Technology | CNC Precision Machining |
|---|---|
| Screwlength | 400mm - 2000mm |
| Function | Mixing |
| Hrc | 58-62 |
| Feature Effect | Wear Adn Corrosion Resistance |
| MOQ | 100mm |
|---|---|
| Price | Negation |
| Packing | Wooden Case |
| Delivery | 30 To 45 Workdays |
| Type | Leistritz Zse Series |
| Material | 38CrMoAlA,42CrMo,9Cr18MoV |
|---|---|
| Application Field | Household,Agriculture,Industry,Building,Auto Parts |
| Applied Polymers | PE,PA,PET,PVC,PC,ABS,PBT,PEEK,Teflon |
| Screw Treatment | Nitrided,Bimetallic,PTA,HOVF,Tool Steel,HSS,PM Steel |
| Reinforced Additives | Less Than 65% Glass Fibre |
| Product Features | Wear Resistance, Corrosion Resistance, Belongs To The Special Alloy, Hardness In HRC≥57, Alloy Parent Full Melt, Improve The Density, Hardness. |
|---|---|
| Temperature Resistance | Temperature Limit 600℃ |
| Hs Code | 8477900000 |
| Application Extruder Macchine Type | Type 75 And Above 75 Can Made By Composite Liner |
| Application Area | Plastic Manufacturing,food Processing ,construction,pharmaceuticals,chemical Manufacturing,recycling And So On |
| Product Features | Wear Resistance, Corrosion Resistance, Belongs To The Special Alloy, Hardness In HRC≥57, Alloy Parent Full Melt, Improve The Density, Hardness. |
|---|---|
| Temperature Resistance | Temperature Limit 600℃ |
| Hs Code | 8477900000 |
| Application Extruder Macchine Type | Type 75 And Above 75 Can Made By Composite Liner |
| Application Area | Plastic Manufacturing,food Processing ,construction,pharmaceuticals,chemical Manufacturing,recycling And So On |
| Main Material | NiCrW Alloy (Ni60 Based On The Addition Of CrC And CrB |
|---|---|
| Product Features | Wear Resistance, Corrosion Resistance, Belongs To The Special Alloy, Hardness In HRC≥57, Alloy Parent Full Melt, Improve The Density, Hardness. |
| Temperature Resistance | Temperature Limit 600℃ |
| Alloy Layer Thickness | ≧1.8mm |
| Alloy Layer Hardness | HRC≥57 |
| Product Features | Wear Resistance, Corrosion Resistance, Belongs To The Special Alloy, Hardness In HRC≥57, Alloy Parent Full Melt, Improve The Density, Hardness. |
|---|---|
| Temperature Resistance | Temperature Limit 600℃ |
| Hs Code | 8477900000 |
| Application Extruder Macchine Type | Type 75 And Above 75 Can Made By Composite Liner |
| Application Area | Plastic Manufacturing,food Processing ,construction,pharmaceuticals,chemical Manufacturing,recycling And So On |
| Alloy Layer Thickness | ≧1.8mm |
|---|---|
| Processing Technology | CNC Precision Machining |
| Plastic Processed | WPC PVC |
| Feature Effect | Wear Adn Corrosion Resistance |
| Function | Mixing |
| Product Name | Screw Element |
|---|---|
| Place Of Origin | Jiangsu,China |
| Material | W6Mo5Cr4V2; |
| Brand Name | Bloom |
| Warranty | 1 Year |